Svatojánská noc a tajemná třezalka

Pojďme se nechat vtáhnout do světa dávných tradic a načerpat energii z toho, čemu lidé dlouhé věky věřili a co my již často bohužel zapomínáme. Symbolika právě nadcházejících dní měla pro naše předky velký význam a byla pro ně zdrojem odhodlání i důvěry.  Síla po staletí předávané moudrosti je tu s námi a záleží jen na nás, zda nenecháme tu hlubokou studnici zkušeností a naděje zapadat nánosy zapomnění!

Právě v období letního slunovratu a svatojánské noci vykvétají louky barevným kvítím a divokými bylinami. Příroda i země sálají a odhalují svá tajemství. Slunce vstupuje do znamení Raka a jeho síla vrcholí. Keltové věřili, že v tuto dobu ožívají síly země, slunce a vody. Na kopcích se zapalovaly rituální ohně, mysl lidí se otevírala lásce i hojnosti a reálný a nadpřirozený svět se prolnuly v jeden.

Bylinky nasbírané v tuto dobu jsou podle křesťanské tradice křtěné svatým Janem a nabývají kouzelnou moc. I proto se věřilo, že dokáží zahnat nejrůznější ne-moci a chránit rodinu před zlými silami.

Bezesporu nejtajemnější svatojánskou bylinkou je třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum). Je to bylinka, která může mít až zázračné účinky. Od nepaměti je spojována se sv. Janem Křtitelem. Její žluté květy obsahují červené barvivo, které bylo  spojováno s jeho krví. Je proto také označována jako „svatojánská bylina“, „krev svatého Jana“ nebo „krevníček“ a sbírá se především o svatojánské noci (spojuje 23.  a 24. červen), kdy jsou  její magické účinky údajně nejsilnější.

Mladé dívky v tuto noc sbíraly devatero svatojánských bylin, ze kterých splétaly věnce. Při sběru devatera kvítí nesměly podle tradice promluvit ani se zasmát a nesměly se ani ohlédnout. Tyto věnce pak však měly výjimečné vlastnosti, neboť dokázaly přivábit milého nebo ochránit dům i hospodářství. A květinami se poté zdobily domy zvenku i uvnitř.

Proč tento zvyk nevnést do našich dní i dnes?

Takovouto barvu v sobě ukrývá třezalka… třezalkový čaj

Za třezalku pociťuji hlubokou vděčnost a současně z ní mám respekt. Její účinky jsou úžasné a poměrně intenzivní. V létě si jí chodím s vděčností natrhat na nádhernou  louku v České Kanadě. Každý šálek čaje s třezalkou mi pak tyto krásné chvíle připomene.

Tato bylinka je nádherná v letní záři slunci i v zimě nasušená ve sklenici. Naštěstí roste v česko – moravských krajích stále ještě hojně. Je možné jí také pěstovat na zahrádce, kam se nechá snadno přesadit. V průběhu let pak sama po zahradě migruje podle toho, kde se jí zalíbí. To znamená, že po nějakém čase sama od sebe z nějakého stanoviště zmizí, aby se ukázala zase někde jinde.

Ráda dopřávám bylinkám na zahradě volnost a snažím se jim v jejich „stěhování“ vycházet vstříc. Věřím, že bylinka je v tomto ohledu moudřejší než my a sama se nejlíp vyzná v tom, kde se jí bude dobře dařit. Na naší zahradě jsem svou první třezalku vypěstovala před přibližně deseti lety ze semínek. Od té doby si tu každoročně sama nachází několik stanovišť, kde spokojeně roste ke slunci a krásně kvete.

Vloni si sama našla místo u plotu…

Třezalka je silná ve svém vlivu i chuti. Chutná trochu hořce, proto jí osobně ráda kombinuji s jinými bylinkami. Vhodná je například meduňka, sedmikráska, řepík, dobromysl, měsíček, heřmánek. Pokud chceme cílit na imunitu, tak ladí i s echinaceou. V případě zaměření na průdušky si bude rozumět s mateřídouškou, tymiánem i květem černého bezu.

Třezalka je nazývána také sluneční bylinou

Třezalka se sbírá v době květu v červenci a srpnu v dopoledních hodinách tak, že se odstřihne vrchních přibližně 15 cm rostliny i s natí. Třezalku je poměrně obtížné dobře usušit. Prošla jsem si několika různými fázemi snahy usušit třezalku co nejlépe. Má totiž tendenci vlhnout a ačkoli se často může po mnoha dnech sušení zdát, že je již usušená dobře, zplesniví nám následně ve sklenici.

Třezalku suším na rozložených sítech velmi dlouho. Když se mi zdá „suchá“ (přibližně po 2-3 týdnech), zdrhnu třezalku ručně z natí, které putují na kompost. Zdrhnutou třezalku pak suším ještě minimálně týden. I když jí pak přendám do sklenice, nechám jí ještě několik týdnů otevřenou, aby případná vlhkost měla možnost vyjít ven. Od té doby, co to takhle s třezalkou spolu vedeme, je její kvalita vynikající a zůstává nám věrnou průvodkyní po celý rok.

Dobře usušená třezalka si ponechá svou barvu i jemnou vůni a pokud z ní připravíme čaj, má sytě červenou, až rubínovou barvu.
Zdaleka
to není jen bezbarvá drť, kterou někdy můžeme vidět v obchodech…

Třezalka tečkovaná se v léčitelství využívá opravdu hojně. Její účinky jsou velmi rozmanité a dosud údajně nebyly ani všechny objeveny.

A co všechno tedy tahle zázračná bylinka umí?

Ráda se s vámi zde podělím také o recept  na třezalkový olej (také zvaný Janův olej), který léčí rány, zastavuje krvácení, zahřívá, uvolňuje křeče, působí proti virům , zmírňuje otoky a prohřívá při bolestech zad včetně ústřelu. Můj osvědčený recept na jeho přípravu najdete zde >>

Třezalkový (Janův) olej

Na co si dát pozor:
Třezalka může velmi silně blokovat působnost mnoha léků, některé z nich dokonce vlivem třezalky ztrácí téměř kompletně účinek. Pokud tedy nějaké léky užíváte, je určitě vhodné zjistit si podrobnosti o tom, zda právě ony nepatří do kategorie léků, kterým by třezalka mohla negovat jejich vliv (antidepresiva, hormonální antikoncepce…). Takovou má tahle bylinka sílu!

Třezalku by také neměli údajně používat lidé, kteří trpí cukrovkou, mají velmi nízký krevní tlak, projevují se u nich pylové alergie nebo jim lékaři zjistili metastázující nádor. Její užívání se nedoporučuje v kombinaci s léky na vysoký cholesterol nebo na HIV.

Třezalku je možné používat trvale po dobu několika týdnů, ale pak je potřeba udělat delší přestávku, není vhodné ji používat trvale (ale to platí téměř u všeho – „dobrého pomálu“). Každopádně pokud by člověk stál o dlouhodobé intenzivní užívání třezalky, je potřeba si o tom zjistit více informací.

Na zimní stůl, když je slunce nízko a stíny dlouhé… přináší třezalka voňavou sílu a kouzlo letní energie

Já používám třezalku jako laskavou podporu a prevenci. Hýčkám si jí. Každému z nás je někdy smutno nebo těžko u srdce a tak je dobré mít třezalku po ruce. Opravdu umí dělat zázraky.

Třezalka mi dodává naději i sílu. Je jednou z těch bylinek, které dokáží navracet člověka k jeho vlastní podstatě a odhrnovat temné roucho smutku tak, aby mohlo do života opět zasvítit slunce. Zkuste to také.
Však je to bylinka svatého Jana…

Vaše Lenka

Zajímá Vás více o kouzlu a síle svatojánské noci? Článek, který jsem o ní a třezalce napsala pro Bílovický zpravodaj, najdete zde >>

Líbil se Vám článek? Začtěte se ještě zde >>

Více o tom, jak si užít bylinky v různých podobách každý den, najdete zde >>

Zaujal Vás článek nebo Vás k tématu něco zajímá? Napište mi, budu se těšit…

1 názor na “Svatojánská noc a tajemná třezalka”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *