Mladé, ještě nerozvinuté smrkové výhonky, se v dubnu a květnu dají v lese uždibovat rovnou ze stromu jako osvěžující lesní bonbony. Mladé jehličky šťavnatě zelené barvy se dají snadno rozžvýkat, jsou ještě měkké, křehké a jemné. Jsou plné vitaminů a léčivých silic, které působí antibakteriálně, rozpouštějí hleny a uvolňují dýchací systém. Navíc je jejich jemně nakyslá chuť s vůní pryskyřice velmi příjemná. Z těchto výhonků je možné připravit i lahodný lesní čaj, který je výborný nejen na popíjení , ale také na inhalaci při neustupující rýmě, kašli, či silném zahlenění. Smrk nám zkrátka smrkání v každém případě usnadní!
Jarní mladé smrkové výhony v sobě nesou největší obsah vitaminů, cukrů a tříslovin, pozdní vyzrálé jehličí zase obsahuje velké množství éterických olejů, hořčin, tříslovin a pryskyřic. Lesní smrkový čaj si tedy můžeme připravit i uprostřed zimy a vlastně v jakémkoliv roční období. Jemné jehličky z konců výhonků se dají také přidávat libovolně do jarních smoothie spolu s dalšími jarními bylinami a do pesta. Najemno posekané jsou rovněž vynikajícím chuťovým zpestřením rizota či pečené ryby.
Jako obyvatelé Bílovic jsme požehnáni nádherným prostorem plným energetické podpory. Vítr, který se tu mezi svahy prohání, nám nahání přímo do tváří ten nejčerstvější a nejvoňavější jarní vzduch, hladí vlasy, ošlehává tváře. Stačí se jen zastavit a s vděčností nadechnout. Ze všech stran tu na nás navíc kývají rostlinní průvodci a nabízejí nám svou pomocnou ruku, či spíše květ, pupen, stonek, kořen, větvičku. Mávají na nás kolem cest a kynou nám na pozdrav. Nic od nás nepotřebují, jen nabízejí své dary. Jaké blaho a potěšení!
A pokud by se na vás přeci jen přilepila rýma, tak nemějte obavy. Je tu přeci smrrk!
Tímto děkuji panu smrku a bílovickým hvozdům a nyní už má jaro … zelenou!