Smrkání se smrkem

Věděli jste, že smrkat se smrkem je daleko příjemnější než smrkat bez smrku? Proč nám o tom vlastně ve škole nikdo nevyprávěl? Vždyť je to hned na první poslech nad slunce jasné!

Možná jste si během zimního období prošli nějakou tou běžnou nemocí. Známe to všichni. Málokdy si však zřejmě pomyslíme, že by se nám zrovna hodilo, poležet si pár dní s nachlazením. Obvykle vidíme spoustu neodkladných důvodů, proč to neudělat. Hledáme cesty, jak to obejít. Ačkoli ten ozdravný proces nemusí být nutně na obtíž. Dá se i docela dobře vnímat jako nejlepší možný způsob, jak dopřát svému imunitnímu systému aktualizovanou životní strategii.

V souvislosti s tím bych chtěla tentokrát poděkovat stromu v našich končinách tolik běžnému, který má však sílu nám s leckterým nachlazením pomoci. Právě teď nadchází chvíle, kdy se můžeme zazdrojovat pro období zdravotních nepohod. V naší rodině se nám velmi osvědčil smrkový sirup nebo také med, který si můžeme připravit z čerstvých jarních smrkových výhonků. A to nejen proto, že je to výborná pochutina a současně dokonalá esence lesní vůně.

Léčivá síla mladých smrkových výhonů a jejich protizánětlivé a dezinfekční účinky jsou známé a využívané již od pradávna. Ve výhoncích obsažené silice totiž dokáží zmírnit či potlačit příznaky nachlazení i ulevit při rýmě a kašli, neboť příznivě působí na rozpouštění hlenů. Smrkové silice se dříve používaly dokonce jako náhrada drahého kadidla, na zmírnění revma nebo k utišení bolesti svalů. Díky vysokému obsahu antioxidačních flavonoidů a fenolů posílíte užíváním smrkového sirupu také svou imunitu. A pokud ho připravíte podle tohoto receptu, vydrží vám bez problémů ve spíži bez úhony i několik let.

Tedy jak na to?

Můžeme začít hned, jakmile smrky na jaře odhodí obaly svých mladých koncových výhonů. Snažím se jich vždy utrhnout jen tolik, abych danému stromku neublížila v jeho růstu. Smrkové výhonky, kterými naplním hrnec (v mém případě třílitrový), zaliji vodou a přidám dva citróny, které jsem zbavila slupky a jader a nakrájela na kolečka …  >> podrobný návod, jak si spolehlivě připravíte vynikající a léčivý sirup ze smrkových výhonků najdete (včetně fotodokumentace) v mém příspěvku tady >>

Mladé, ještě nerozvinuté smrkové výhonky, se v dubnu a květnu dají v lese uždibovat rovnou ze stromu jako osvěžující lesní bonbony. Mladé jehličky šťavnatě zelené barvy se dají snadno rozžvýkat, jsou ještě měkké, křehké a jemné. Jsou plné vitaminů a léčivých silic, které působí antibakteriálně, rozpouštějí hleny a uvolňují dýchací systém. Navíc je jejich jemně nakyslá chuť s vůní pryskyřice velmi příjemná. Z těchto výhonků je možné připravit i lahodný lesní čaj, který je výborný nejen na popíjení , ale také na inhalaci při neustupující rýmě, kašli, či silném zahlenění. Smrk nám zkrátka smrkání v každém případě usnadní!

Jarní mladé smrkové výhony v sobě nesou největší obsah vitaminů, cukrů a tříslovin, pozdní vyzrálé jehličí zase obsahuje velké množství éterických olejů, hořčin, tříslovin a pryskyřic. Lesní smrkový čaj si tedy můžeme připravit i uprostřed zimy a vlastně v jakémkoliv roční období. Jemné jehličky z konců výhonků se dají také přidávat libovolně do jarních smoothie spolu s dalšími jarními bylinami a do pesta. Najemno posekané jsou rovněž vynikajícím chuťovým zpestřením rizota či pečené ryby.

Jako obyvatelé Bílovic jsme požehnáni nádherným prostorem plným energetické podpory. Vítr, který se tu mezi svahy prohání, nám nahání přímo do tváří ten nejčerstvější a nejvoňavější jarní vzduch, hladí vlasy, ošlehává tváře. Stačí se jen zastavit a s vděčností nadechnout. Ze všech stran tu na nás navíc kývají rostlinní průvodci a nabízejí nám svou pomocnou ruku, či spíše květ, pupen, stonek, kořen, větvičku. Mávají na nás kolem cest a kynou nám na pozdrav. Nic od nás nepotřebují, jen nabízejí své dary. Jaké blaho a potěšení!

A pokud by se na vás přeci jen přilepila rýma, tak nemějte obavy. Je tu přeci smrrk!

Tímto děkuji panu smrku a bílovickým hvozdům a nyní už má jaro … zelenou!

Vaše Lenka

Líbil se Vám článek? Začtěte se ještě na blogu zde >>

Všechny články, které jsem napsala pro Bílovický zpravodaj, najdete tady >>

Více o tom, jak si užít bylinky v různých podobách každý den, si můžete zdarma stáhnout zde >>