Pampeliško – sedmikráskový sirup… nebo radši med?

Čas tak nějak klusem popoběhl od jara směrem k létu a já vím, že jsem posledně slíbila postup na přípravu fialkového cukru.
Jenže co je důležité právě teď: zkuste nepromeškat smetanku v květu!

Byla by to totiž náramná škoda. V zimě se pak tahle pochoutka parádně hodí. I když u nás doma si jí vlastně dopřáváme po celý rok. Příprava nezabere skoro žádný čas, což beru určitě jako výhodu!

Takže jak na to?

Vyberte si slunečný den, dopolední slunko tak kolem desáté hodiny. Ranní rosa už oschla a včelky ještě nestihly voňavý pyl posbírat. Tentokrát je totiž chceme předběhnout! 

Nasbírejte si květů, kolik libo a přihazujte i sedmikrásky. Počítám přibližně 250-300 květů na 1 litr vody. Tedy spíš počítám/nepočítám. A mám být upřímná? Vlastně to nikdy nepočítám. Ale tak nějak by to mohlo být. Každý rok mi se sběrem někdo pomáhá. Letos to byl náš nejmenší synek. Od květů na zahradě jsme byli celí žlutí 🙂 

Většina receptů dále pokračuje: „Omyjte květy od pylu a hmyzu“. To tedy ale nechápu. Jakože umýt od pylu? Ten já přece chci na tomhle receptu ze všeho nejvíc!

Ale jak tedy bez umytí dostat broučky pryč?
Květy stačí jednoduše přibližně na čtvrt hodinky rozprostřít na utěrku na slunci. Broučci díky vlastní inteligenci sami vyletí nebo vylezou na povrch, kde se dají snadno posbírat. A kdyby tam náhodou a omylem nějaký zůstal, tak mi to asi taky nevadí 🙂

Toto množství květů jsem zalila asi litrem a půl vody a udělala z toho cca 6 malých skleniček sirupu a 2 skleničky medu

Když to máme, nasypeme kvítky do hrnce, přidáme vodu a k tomu na každý litr vody asi tak jeden citrón. Vzhledem k tomu, že v naší vesnici bio citróny nevedou a do velkoměsta kvůli nim tedy rozhodně nepojedu, oloupu prostě citrónům slupku. Pokrájím na kolečka, přihodím ho hrnce a to vše krátce (cca 5 minut) pod mírně uvřenou pokličkou svařím. Pak už jen odložím do druhého dne do chodby, kde je chladněji. Práce skoro žádná, zato pěkný program s malým na dopoledne.

Pampeliškové a sedmikráskové květy s pokrájeným citrónem a zalité vodou – žádná velká věda!

Druhý den kdykoliv (… no, popravdě, právě když ten nejmenší pomocník po obědě usne…) vezmu hrnec a obsah přeliju přes utěrku do jiného hrnce, květy ještě vymačkám v ruce. To, co vidím, je nádherná voňavá, pylem probarvená tekutina.

Obsah zvážím a na kilo tekutiny dám cca 700g cukru. A vařím. Na začátku chci vždycky udělat „letos med“. Jenže pak je mi jako obvykle líto redukovat (čili vařit) moc dlouho. Řeším to tak, že udělám několik skleniček sirupu (stačí vařit cca 30 minut) a ze zbytku si připravím med. To znamená, že ještě tak 30 minut vaření přidám. Trochu to hlídám a míchám, aby se to nepřipálilo. Celou dobu to skvěle voní!

Sirup i med nalévám vroucí do skleniček (ty společně i s víčky vždy předem předehřeji v troubě). Skleničky se sirupem hned otočím na pár minut dnem vzhůru, med netřeba… a je to! Pampeliškovo – sedmikráskový sirup je ze všeho na světě nejlepší v šálku bylinkového čaje. A pampeliškový med zase na domácím pečivu. A nebo na bílovickém chlebu. Kdo ho neznáte, určitě si pro něj sem k nám někdy přijeďte. 

A tak… hurá na pampelišky… ještě je něco málo dní čas – ještě chvilku „budou“!

Vaše Lenka

Zpět na výpis všech článků tudy >>

Více o tom, jak si užít bylinky v různých podobách každý den, najdete zde >>