Léčivý březovník – klenot našich lesů

Zdraví z Boží přírodní lékárny? A teď? A venku? 
ANO, ANO, ANO! 

Tyhle zázračné medicinální houby, které můžeme najít na stromech i v zimě, se v poslední době dostávají do popředí mé pozornosti. Jednou z nich je březovník obecný, který jsem měla tu čest najít na začátku prosince na jedné staré bříze v šumavském podhůří. Rostl si tam na březovém kmeni a měl tam i spoustu společníků svého druhu. Byl to můj první vlastní „březovníkový“ nález. 

Ačkoli se nejedná o úplně nejmladší exemplář, moje nadšení to nijak nezkazilo. Po rozkrojení je stále krásně samětově bílý přesně tak, jak je potřeba a proto jsem se rozhodla ho využít.  Březovník znám už déle a ráda ho používám, ale dosud jsem neměla to štěstí najít ho sama. O to větší byla moje radost!

O březovníku jsme se dříve mohli dočíst v českých atlasech hub pouze s poznámkou, že se jedná o houbu nejedlou nebo nepoživatelnou. A to navzdory tomu, že plodnice březovníku byla nalezena i u mumifikovaného muže zvaného Ötzi, který žil v Alpách kolem roku 3000 př. n. l.

Březovník je jako mnoho dalších medicinálních hub silně léčivý, až zázračný. Roste výhradně na kmenech a větvích břízy. Pro sběr se hodí jen mladší plodnice, které nejsou napadené a jsou ještě měkké. Někdy může být houba trochu nahnědlá, což ale nevadí, pokud je na řezu krásně čistě bílá.

Tuto houbu si můžeme pokrájet a připravit si houbový čaj, který je sice trochu hořký, ale za pomoci medu je jeho chuť dobrá a zajímavá. Má jemnou houbovou příchuť a může mít mírně projímavé účinky (mně osobně se to nikdy nestalo, ale bývá to někdy zmiňováno, proto pro jistotu uvádím :))

Březovník se dá také nasušit (při teplotě do 50°C) a namlít v kávovém mlýnku nebo podrtit v hmoždíři na jemný prášek, který se v této podobě uchovávat i několik let. Další možností zpracování je březovníková tinktura, nejlépe v alkoholu domácího původu 🙂 Při výrobě tinktury nakládám bylinky nebo také houby do naší domácí slivovice nebo domácího kalvádosu z  ovoce, které vyrostlo na naší zahradě. Postup na výrobu tinktury, který se dá tak trochu využít obecně, najdete například zde>>.

A účinky?

Každému tak, jak potřebuje a věří ♥♥♥

Uváděn je především vynikající vliv na naši imunitu, protirakovinné účinky především v oblasti střeva a žaludku, antivirové, antimykotické účinky i schopnost léčit infekci viru encefalitidy přenášeného klíšťaty. Působí na různorodé zažívací problémy, je lehce projímavý. Působí též proti infekci E. coli či jako prevence artrózy.

Březovník má protizánětlivé  a analgetické účinky (blokující bolest), působí dobře i proti bolesti při zánětu.

Lokálně léčí rány–   zde se uplatňuje jeho efekt antiseptický, protikrvácivý. Přikládáme buď čerstvý či sušený PLÁTEK BŘEZOVNÍKU na ránu  nebo vytvoříme OBKLAD Z ODVARU Z HOUBY. Odvar si připravíme tak, že plátky houby vaříme na mírném plameni cca 40min a poté ještě necháme v teple pod pokličkou dojít.

 

Farmakologické studie prokazují jeho antibakteriální, antivirový, protizánětlivý, protirakovinný, neuroprotektivní a imunomodulační účinek.

Avšak nic se nemá přehánět a to platí i o březovníku. Doporučuji preventivně  užívat maximálně 2x denně půl lžičky mletého prášku nebo si občasně zpestřit svůj jídelníček výborným březovníkovým čajem.

Když budete mít oči při lesních procházkách otevřené, určitě se vám dříve nebo později podaří tuto úžasnou houbu najít také! A pokud po tom toužíte, kéž se Vám to stane v ten pravý čas

Vám přeje

Vaše Lenka

Nově mám v nabídce tinkturu z březovníku obecného tady >>

Líbil se Vám článek? Začtěte se ještě zde >>

Více o tom, jak si užít bylinky v různých podobách každý den, najdete zde >>