Dnes nebudu psát o sběru bylin, semen, kvašení nebo klíčení. Nebudu psát ani o tom, co natrhat, usušit, uvařit. Ani o tom, co si z darů přírody nasypat na chleba nebo zavařit. Chci napsat pár řádků o tom, co je tak snadné, levné a přirozené. O jedné z nejjednodušších věcí pod sluncem. A přitom často tolik opomíjené!
Naše planeta Země je sama o sobě nádherným zdrojem vitální energie. Zemský povrch je pro nás největší zásobárnou volných elektronů a kdykoli se rukou či bosou nohou dotkneme země, proudí k nám její léčivá síla. Někdy to nejkrásnější, co můžeme udělat, je navázat opět životadárné spojení. Se zemí i sami se sebou. Skrze kůži, prsty, chodidla, smysly. Skrze bláto, písek, trávu, kameny, potok, kořeny. Přiblížit se k zemi blíž, propojit se, splynout.
Ano, někdy stačí jen se uzemnit, zapustit kotvu. A dýchat. Dotýkat se nohama té jediné, která nás unáší vesmírem a neopouští. Chová se k nám vroucně, laskavě, velkoryse i štědře. Naše civilizace však často i ty nejmenší děti od kontaktu se zemí odrazuje nebo dokonce izoluje. Místo aby si mohly děti přes den stavět domečky v lese, chytat žáby, skákat v kalužích nebo se klouzat v blátě, chráníme je od „špíny“ a necháváme je raději sedět před blikající obrazovkou. Avšak bez vlastní živé zkušenosti se zemí a jejími dary, bez těsného vztahu k rostlinám a zvířatům, mizí radost ze života. Sundat si pohorky na lesní cestě, zanořit ruce do bláta, vykoupat se ve Svitavě, zahradničit bez rukavic, je tolik možností k blízkosti a doteku s tou, která nás zrodila a nese.