Rozhovory pro Bílovický zpravodaj o lokálních potravinách, úctě k přírodním zdrojům a udržitelnosti

WANTED: Dobré jídlo z okolí! 

Místním producentům na stopě aneb rozhovory o lokálních potravinách

Červen 2024

Rozhovor s p. Ladislavem Kazdou o rozvozu farmářských bio potravin přímo domů

Tentokrát jsem požádala o rozhovor velmi inspirativního člověka, pana Ladislava Kazdu, který již 3. rokem provozuje rozvoz bio potravin ve vynikající kvalitě přímo domů pro obyvatele Bílovic, Obřan, Řícmanic, Kanic a dokonce i Babic nad Svitavou.

Nabídka sezónních farmářských potravin, které pan Ladislav Kazda zprostředkovává, je velmi bohatá. Ovoce a zelenina, které dováží zájemcům přímo od farmářů až do domu, je ve vynikající kvalitě, nabitá energií a láskou. Mošty prvotřídní jakosti i čerstvé pečivo jsou gejzírem chutí i radosti.

Ahoj Láďo, prosím, můžeš krátce shrnout, jaká byla Tvá cesta k tomu, že jsi se začal aktivně zajímat o potraviny v bio kvalitě a že jsi se dokonce rozhodl tuto možnost a nabídku zprostředkovat i dalším lidem?

Ahoj Lenko, aspoň trochu „zdravě“ se snažím stravovat cca 20 let, posledních 10 let aspoň z části v biokvalitě, nebo z lokální produkce. Doma se mi to daří lépe, v gastronomii mnohem hůře. Protože sám v tomto oboru podnikám, lákala mě myšlenka dodávat bio lokální potraviny a nápoje do gastronomie. Během mého přemýšlení mě oslovil známý s tím, že zná producenta bio zeleniny a ovoce z Jižní Moravy, který hledá odbyt. Zajel jsem za ním do Damnic a po velmi příjemné návštěvě jsme se domluvili na spolupráci. Od toho už to byl jen malý krok začít rozvážet tuto zeleninu a občas i ovoce lidem ve svém blízkém okolí.

Odkud pochází zelenina, kterou takto nabízíš? A jaký bývá obvyklý sortiment?

Zelenina pochází z Damnic u Miroslavi z farmy manželů Uhrových. Většinou je to kořenová zelenina, různé druhy salátů, dále pak brambory, topinambury, batáty, v sezóně pak rajčata, okurky, papriky, kopr, koriandr, česnek, cibule, dýně atd. Z ovoce to byly tuším 2x meruňky a také hrušky.

Dozvěděla jsem se od Tebe, že kromě sezónní zeleniny máš v nabídce také ovocné bio mošty. Odkud jsou? Současně nabízíš také skvělé pečivo, pečené z mouky, která je mletá na kameni ze starých nešlechtěných odrůd zrn. Můžeš o tom, prosím, říct něco víc?

Mošty jsou z Hostětína, který leží za Uherským Brodem kousek od hranic se Slovenskem. Hostětínská moštárna je jedno z mála míst, které navštívil korunní princ Velké Británie Charles při své návštěvě České republiky v roce 2010. Základem moštů (celková produkce je ze ¾ v bio kvalitě) je čistá a neředěná jablečná šťáva vyráběná tradičním postupem z jablek pěstovaných místními zemědělci. Šťáva ze směsi místních odrůd se vyznačuje plnou sladkokyselou chutí. Při výrobě jablečného moštu v Hostětíně používají postupy, které v co největší možné míře uchovávají jeho přírodní charakter. Přírodní jablečná šťáva je bez jakýchkoli přísad, umělých sladidel či filtrace, a zaručuje tak kvalitní a opravdovou ovocnou chuť Hostětínských moštů.

Kváskové chleby jsou buď z produkce Carlini, což je pekařství v Brně, které provozuje česko-italský pár. Mají rádi staré postupy přípravy chlebů. Ve velké míře proto pečou z mouky z pšenice, nebo žita (to má nízký obsah lepku), které nebyly geneticky modifikované. Některé z nich jsou i v bio kvalitě a často byly namlety v kamenném mlýnu. Do těsta by nepřidali nic, co tam nepatří. Ctí matku přírodu.

Druhou variantou jsou potom kváskové chleby z produkce Chleba Brno, kde používají lokální mouku i suroviny, chleby pečou kousek za Brnem a dnes už jsou jejich produkty v Brně pojmem. Ani oni by do chleba nepřidali nic, co do něj nepatří.

Jakým způsobem zveřejňuješ svou aktuální nabídku a kde si mohou lidé zjistit, co je právě možné si objednat? Pokud si u Tebe tedy chci zakoupit například čerstvou bio zeleninu, jak mám postupovat a jakým způsobem, případně kdy si mohu u Tebe objednat? 

Tři sezóny jsem nabídku od jara do podzimu sdílel vždy v pondělí na bílovických facebookových stránkách. V případě zájmu mi zájemce nejpozději v úterý do 12h poslal svůj seznam do zpráv na messengeru, a já jsem mu potom jeho objednávku ve středu navečer zavezl. Stejný postup bych tedy poradil tobě, nebo komukoliv jinému. Po domluvě jsem schopen zaslat nabídku v pondělí dotyčnému zájemci do zprávy na messengeru, nebo přímo na jeho telefonní číslo. Zvažuji změnu tohoto systému, pravděpodobně však ještě chvíli zůstanu u původního postupu. Pokud se rozhodnu způsob objednávání změnit, určitě o tom budu informovat na FB stránce Bílovice nad Svitavou. Každopádně je možné mě oslovit také přes můj mail ladislav.kazda@seznam.cz nebo na mém tel. č. 777 010 195.

Realizuješ rozvoz potravin v období od jara do podzimu nebo je možné si něco objednat i v průběhu celého roku? Dozvěděla jsem se, že je u Tebe možné si objednat například i bio semena ostropestřce mariánského, který lze považovat za vůbec nejlepší rostlinný lék na játra a žlučník. Je to tak?

Zatím rozvážím „pouze“ od jara do podzimu. I když chleby svým známým vozím 2x týdně po celý rok. A ano, v nabídce mám i ostropestřec mariánský, který je v bio kvalitě a pochází z farmy manželů Ošťádalových ze Svatobořic- Mistřína u Kyjova.

Pokud jsem z Tvé krásné nabídky zapomněla ještě něco uvést, můžeš mne, prosím, doplnit?

Myslím, že je to všechno. I když … Zapomněl bych na čaje, koření a sirupy v bio kvalitě ze Sonnentoru z Čejkovic. Tato společnost patří k pionýrům v lokální a bio produkci na našem trhu. Mají opravdu velmi dobré a kvalitní čaje a koření. Do nabídky je ovšem neuvádím, protože jejich sortiment je neuvěřitelně obsáhlý, a s tím bych si ve své časové nouzi nevěděl rady. Přitom by si to tolik zasloužili. Snad to do budoucna změním. Ostatně, návštěvu zázemí Sonnentoru v Čejkovicích můžu všem čtenářům jen a jen doporučit. Stejně jako Hostětínské slavnosti jablek.

Zveřejňuješ také informace o aktuálních cenách nabízeného sortimentu?

Ano, ceny jsou vždy součástí nabídky. Stejně jako je doklad vždy součástí nákupu. Bez nich si to úplně neumím představit. Pokud bych byl zákazníkem já, působilo by to bez nich na mě nedůvěryhodně.

Ráda bych tu ještě zmínila, že nejen tuto Tvou aktivitu děláš srdcem. Několikrát za rok organizuješ také sběr odpadků a úklidovou akci, ke které je možné se připojit a uklidit společně třeba i jen malý kousek Bílovic nebo jejich okolí. Je možné se k této akci někdy připojit? Jak a kde se o ní  mohou lidé dozvědět?

Ano, to je pravda. Asi před 10-ti lety jsem si četl krátký článek o klukovi, který se snaží sebrat 3 odpadky denně. Někdy mu to nevyjde, tak jich jindy posbírá víc. Natolik mě ta myšlenka oslovila, že jsem si ho vzal za vzor a snažím se o to stejné. Takže skoro každý den opravdu posbírám pár odpadků. V tomto modelu se může připojit kdokoli a nepotřebujeme se k tomu vlastně ani potkat. No a zhruba 2x do roka se snažím zorganizovat úklid větší, na několik hodin. Je to většinou na podzim a na jaře. Je to smutné, ale lidí, kteří by se přidali, zatím moc není. I když o pár takových vím. Jsou to samé ženy! Pokud se rozhodnu úklid zorganizovat, sdílím výzvu opět na bílovické FB stránce.

Umím si představit, jak někomu může přijít tato činnost bláznivá a vlastně i nesmyslná. Když si to člověk ale vyzkouší, zjistí, že je to minimum, co může udělat pro sebe, protože se jedná o pohyb. A stejně tak je to minimum, co můžeme udělat pro naši společnou matku Zemi, jakkoli to zní ezotericky. Na závěr bych zde s dovolením zmínil starou jihoamerickou bajku o kolibříkovi, kterou jsem nedávno vyslechl v jednom rozhovoru. Tak tedy:

Jednoho dne v lese vypukl požár. Všechna zvířata utekla ve strachu o život. Stála na okraji plamenů a přihlížela s hrůzou, jak oheň polyká jejich les. Nad jejich hlavami létal k ohni tam a zpět, zas a znova malý kolibřík.
Větší zvířata se kolibříka zeptala, co to dělá? „Letím k jezeru pro vodu, abych pomohl uhasit oheň.“
Zvířata se mu ale smála: „Nemáš šanci, ten oheň neuhasíš!“
Kolibřík jim odpověděl: „To je možné, ale dělám, co můžu.“

Každý z nás může být aspoň na chvíli takový kolibřík, bez ohledu na výsledek. Být tady aspoň trochu a nezištně pro naši krásnou planetu a její přírodu za to stojí. Každý den nám dává bezednou a bezpodmínečnou náruč vzduchu, vody a potravy. Ten pocit, když potom uděláme aspoň něco málo my pro ni, je nepopsatelný.

Láďo, děkuji Ti za Tvůj čas o současně i nasazení, se kterým se věnuješ těmto aktivitám. Vnímáš prostor, který nás obklopuje, jako jeden celek a nikoli jako “ zastavěnou obec“ a „okolní přírodu“. Rozšiřuješ povědomí o tom, jak moc je podstatné, jaký mají lidé vztah k půdě, ve které pěstují obživu pro sebe i pro druhé. A jídlo na našem stole, které bylo s láskou a s respektem k půdě vypěstované, nasytí nejen naše tělo, ale stane se současně i podporou pro duši a přinese nám do života nové zázraky. Díky.

Já děkuji za Tvůj čas Tobě, Lenko. Bylo moc příjemné se s Tebou potkat. Člověk pochopí, že na svoje bolesti duše spojené se stavem našeho vztahu se Zemí není sám. Pochopí také, že lidí, kterým na Zemi záleží, je spousta. Jen je potřeba se nebát vzájemně oslovit a o těchto tématech mluvit. Díky za to, že jsi mě oslovila.

Ladislav Kazda a Lenka Šicnerová

bylinkalenka.cz

Prosinec 2023

Voňavé bílovické perníčky

Mnozí z vás jste již jistě měli příležitost potkat se s usměvavou paní učitelkou bílovické základní školy Mgr. Danou Dostalíkovou. Možná víte a možná také ne, že dokáže kouzlit úchvatné krajkové zdobení na svých voňavých a křehkých perníčcích. A to nejen na těch v obvyklé velikosti, nýbrž dokáže s elegancí sobě vlastní vyrobit a nazdobit také nádherné perníkové chaloupky, věnce, postavy, svatební perníčky a další zázraky. Pokud se vaše děti někdy zúčastnily Mikulášské nadílky před kostelem, pravděpodobně jste si donesli domů i perníčky, které paní Dana Dostalíková po mnoho let obětavě a současně s láskou do balíčků pro děti vkládá. Dovolila jsem si jí požádat o rozhovor a ona byla tak velmi laskavá, že přijala.

Milá Dančo, moc si vážím, že jsi přijala nabídku k rozhovoru, ačkoli vím, že netoužíš po velké pozornosti ani publicitě. Tvoje perníkové výrobky jsou však natolik krásné, že stojí za to, aby se o nich mohli čtenáři dozvědět víc. Můžu se Tě zeptat, jaká cesta Tě přivedla k pečení perníčků a kdo Tě na ní inspiroval?

Už jako malá holka jsem vždycky pomáhala mamince a babičce péct cukroví, perníčky. Moc se mi líbila ta vůně. Perníčky jsme doma pekli každé Vánoce s babičkou, ale ona je nezdobila sáčkem, ale polevou je potírala a lepila na ně mandle a lískový oříšek. Klasické zdobení mě lákalo a už někdy na prvním stupni základní školy jsem zkoušela sama zdobit kornoutkem s polevou. První pokusy ale nebyly moc slavné. Naštěstí mě první nezdary neodradily a zkoušela jsem to znovu a znovu. 

Jak dlouho se již v pečení zdokonaluješ?

Kouzlu pečení perníčků jsem propadla na mateřské. Lákalo mě zkoušet nové a nové vzory, perníkové 3D věci – adventní věnce, chaloupky, betlémky, různé svícny… Jednou jsem byla požádána, abych upekla perníkový 3D traktor. To byla výzva!

Perníčky dokážeš nádherně a s citem nazdobit. Projevovala jsi od dětství výtvarné nadání?

Já prý držela v ruce tužku dřív, než jsem chodila.  Malování a různé ruční práce byly pro mne vždy odpočinkem a zábavou. Chodila jsem na výtvarný obor do ZUŠ a později jsem si výtvarnou výchovu vybrala jako specializaci ke studiu učitelství pro 1. stupeň. 

Jaké druhy perníčků vyrábíš?

Peču klasické medové perníčky provoněné skořicí. Nejraději je zdobím jen bílou polevou. Mám ráda kontrast hnědého perníčku s bílou krajkou. Zkoušela jsem ale už také použít i různé barvy.  

Ten, kdo viděl Tvé nádherné perníkové betlémy, se jistě musí v duchu ptát, jak dlouho to trvá, než takovou krásu vyrobíš a dokončíš?

To přesně asi nedokážu říct. Většinou jich peču několik najednou. Mám to rozdělené, že nejdříve třeba celý den peču, další den zdobím. Zvlášť nazdobím podstavce, zvlášť samotný betlém. Potom zdobím detaily a nakonec lepím jednotlivé části dohromady. Každý kousek perníčku vezmu tedy tak pětkrát do ruky, než je hotový. 

Dančo, ačkoli jsi úžasně šikovná a Tvé perníčkové zázraky jsou překrásné, je pro Tebe pečení jen koníček a způsob, jak udělat radost. Přesto se zeptám, zda je možné, aby Tě někdo oslovil v případě, že by zatoužil požádat Tě o upečení perníčků?

Netoužím se příliš zviditelnit, pečení perníčků je pro mne především radost a zábava. Ráda jimi potěším lidi kolem sebe, například když peču pro děti na Mikulášskou nadílku nebo na jiné akce. 

Uvažovala jsi někdy o tom, že bys mohla uspořádat nějaký kurs nebo workshop pečení nebo zdobení perníčků?

Zatím jsem o tom nepřemýšlela, ani ke mně taková nabídka nepřišla. Ale co není, může třeba jednou být …

Děkuji moc za rozhovor a přeji, ať Tvé perníčky nadále těší Tebe coby jejich autorku, tak i všechny, kteří budou mít příležitost se jimi pokochat a ochutnat.

Lenka Šicnerová

bylinkalenka.cz

Prosinec 2023

Vinař tělem i duší

Není to tak dávno, kdy na dnešním Těsnohlídkově náměstí stával dům, ve kterém provozoval vinotéku pan Mgr. Jiří Doležel.  Každý pátek tam probíhaly ochutnávky nejrůznějších odrůd a místní milovníci dobrého vína tam rádi chodili.  Když se šlo z vlaku, bývala to pro mnohé příjemná zastávka před cestou do kopců na Polanku nebo na Nivy. Zeptala jsem se tedy pana Doležela, jestli se ještě věnuje vínu:

Na vinotéku na náměstí v Bílovicích vzpomínám velmi rád. Lidé mne občas zastavují a ptají se, zda-li bych něco takového ještě neobnovil, třeba alespoň páteční ochutnávky… Já se mezitím od té doby trochu posunul. Pracoval jsem na Střední vinařské škole ve Valticích, pak prošel nějakými vinařskými provozy a teď se zabývám ekologickým vinařstvím. Mám za sebou tři roky dálkového studia na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Lednici, obor Vinařství a vinohradnictví. Pro mé kolegy – studenty připravuji speciální ochutnávky zajímavých nových rezistentních odrůd jako jsou například Sauvignac, Cabernet Jura, Cabernet Blanc, Pinotin či Ravel Blanc. Dokončuji na tohle téma bakalářskou práci a rád bych v tomto směru na akademické půdě pokračoval. Začal jsem také externě spolupracovat s Výzkumným ústavem rostlinářském v Praze – Ruzyni.

 To znamená, že již víno neprodáváte?

Ale ano. Produkuji malé šarže z vlastních vinohradů, které mám po rodičích. Jsou to moje vlastní vína, cizí již neprodávám. Na podzim budu sázet nové rezistentní odrůdy. Biovinařství se začíná ve světě i u nás prosazovat stále více a hlavně mladší generace na tohle téma „slyší“. Zajímám se také o genetiku a šlechtění nových odrůd.

Myslíte, že byste mohl doporučit odrůdu, která by zde v Bílovicích plně dozrála a byla vhodná do zdejších podmínek?

 Určitě. Existuje mnoho odrůd, nejen moštových, ale také stolních, které dozrávají do dobrých cukernatostí i v okrajových nevinařských oblastech a nemusíte se o ně příliš starat, protože jsou rezistentní vůči houbovým patogenům. Například Annanasnyj, Vostorg, bezsemenná modrá Glenora, Diadém, rúžový Saturn. Je jich mnoho a každým rokem přibývají další. Chce to ale alespoň trošku slunce přes den a výsadbu například podél zdi, která akumuluje teplo. Něco jsem tady v Bílovicích již doporučil a něco i vysadil.

 Biovíno, můžete, prosím, ten pojem trochu více rozvést?

 Jsou to vína vyrobená přirozenou cestou bez vstupu syntetických a chemických přípravků, konzervantů.  Hrozny samozřejmě pocházejí z vinic, ty jsou však ošetřovány postřiky z výtažků rostlin a bylin. Žádná chemie. Letos jsem vyrobil takové Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Svatovavřinecké.  Kdysi to tady začali vinaři  –  autentisté, dnes biovína najdete v produkci i velkých vinařů jako např. Vinné sklepy Valtice, Vinařství Kutná Hora, Štěpán Maňák a další.  U biovín odpadá spousta nákladů při pěstování i výrobě. Vinaři ušetří za postřiky, naftu, půda není tak uleželá a zákazníci dostávají produkt, který je opravdu přírodní. Jedni mí přátelé tvrdí, že člověk je nastaven na 130 let života. Mají svoji životní filozofii a tu se snaží nějakým způsobem dodržovat.

 Lze taková vína od Vás nějak získat?

Ano. Sice již v Bílovících nebydlím, ale stále tu mám řadu přátel, i těch blízkých, poměrně často sem jezdím. Také se objevuji na tenisových kurtech v Bílovicích. Objednávka by byla možná přes telefon nebo email a následné vyzvednutí po domluvě na dohodnutém místě. Nabízím i další vlastní vína, vyrobená z hroznů z obvyklým způsobem ošetřovaných vinic –  Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Pálava, Pésecká leánka, Veltlínské zelené,  Frankovka, André, Alibernet. Ceny láhve se pohybují od 100 do 150 korun českých.

Pokud by někdo potřeboval poradit ohledně výběru sazenic vinné révy pro konkrétní stanovistě, může se tedy na Vás také obrátit?

Ano, je to možné, sazenice mohu sehnat a poradím rád.

Děkuji panu Mgr. Jiřímu Doleželovi za jeho čas a ochotu k rozhovoru a ráda ještě dodám, že má na svém kontě již několik vinařských úspěchů a ocenění. Ochutnat jeho vlastnoručně a s láskou k vinařskému řemeslu vyrobená vína určitě stojí za to.

Vinař Mgr. Jiří Doležel – objednávky možné na tel. 00420 722 163 338 nebo přes email: jirka.dolezel@centrum.cz

 Lenka Šicnerová

bylinkalenka.cz

Červen 2023

Tentokrát o medu a bílovickém včelaření

K rozhovoru přijal pozvání pan Jiří Hruška, který je jedním z důvěrníků základní organizace Bílovice nad Svitavou Českého svazu včelařů.

Dobrý den, můžete se, prosím, čtenářům Bílovického zpravodaje trochu představit a říci, jak jste se dostal k práci se včelami a co na ní máte rád?

Jmenuji se Jiří Hruška a pocházím z Brna. V Bílovicích bydlím 14 roků, z toho asi 7 roků včelařím. Již v době svého mládí jsem chtěl po svém otci, abychom pořídili včely na zahradu v Moravanech, ale otec mi to rozmluvil. Tenkrát jsem si myslel, že prostě jen nechtěl včely, ale nyní vím, že měl pravdu, neboť pokud včely nemají v dostatečné blízkosti les, louky, bylinky a další pastvu, tak mají hlad. Většina monokultur na polích je pro ně sice výživná, ale může to být také zdrojem problémů. Svůj sen včelařit jsem si tedy splnil až tady v Bílovicích, když jsem se chystal do důchodu. Říkal jsem si, že budu mít více času, a tak jsem začal navštěvovat včelařské kurzy ve Vilémovicích u Jiřího Zigala, který mi umožnil získat také praxi. Mezitím jsem již začal pracovat s vlastními včelami, takže jsem mohl nové poznatky současně aplikovat i na mých včelách.

Obdivuji včely i jejich vlastnosti, obzvláště před jejich pílí mám skutečný hlubokosklon. Co mě na práci nejvíce baví, je její sepětí s přírodou, neboť včelař musí hlídat co kde kvete, jaké bude počasí, ta návaznost na přírodu je fantastická. Navíc začínám objevovat, že včelař se může učit opravdu celý život. Postupně jsem vše rozšiřoval a vloni jsem měl 11 produkčních včelstev, ze kterých jsem měl 460 kg medu. Nikdy jsem nepočítal s tím, že toho jednou bude tolik! V současné době existují také granty na studium různých chorob a genetiky včel, dotýká se to i oblastí techniky, biologie i chemie, dnešní studenti mohou na tyto granty jezdit po světě, stále je možné objevovat něco nového.

Co vše práce se včelami zahrnuje?

 Podle mě je nejnáročnější včelám co nejvíce vyhovět a nezasahovat jim zbytečně do jejich chování a života. Ale přitom dbát na harmonogram kontrol, léčení a sledování vývoje včelstva, ale nechodit tam zbytečně často. V kroužku Včelaříci, který nyní vedu ve škole, chodíme ke včelám každý týden a ty včely jsou tedy poměrně rušené, takže nemají optimální klid. Včelař je v práci celý rok. Koncem ledna může být první kontrola, jestli včely přežily zimu, zda klade matka. Největší podíl práce je však od března do července. Poté jsou už včely opět v podstatě nachystané na zimu. Na podzim se provádí podzimní přeléčení proti chorobám, které v dnešní době včely bohužel mají. A v zimě se mohou opravovat nástavky, sbíjet rámky, shánět literatura a novinky, takže včelař se včelám věnuje dá se říci po celý rok.

Jsou včelaři sdruženi v nějakém svazu? Co to obnáší a jak funguje? Kolik včelařů je v našem nejbližším okolí?

 Každý včelař ať již organizovaný či ne, musí být evidován jako chovatel včel u Českomoravského společnost chovatelů (ČMSCH). Oficiálním sdružením je Český svaz včelařů. U nás funguje základní organizace Bílovice nad Svitavou, nedávno měla dokonce výročí 100 let od založení, tak má opravdu dlouhou tradici. Tato organizace sdružuje také obce Řícmanice, Babice, Kanice a Ochoz. V této organizaci je zhruba 60 včelařů, z toho jich je v Bílovicích zhruba 20. Včelař však nemusí být povinně členem tohoto svazu a může včelařit sám za sebe. Musí však dodržovat nařízení Krajské hygienické stanice. To znamená především dodržovat veškerá nařízení týkající se přesunů a léčení včel a také si sám opatřovat léčiva. Způsoby včelaření u nás můžeme rozdělit na klasické, moderní a bio. V naší základní organizaci při ČSV (ZO ČSV Bílovice nad Svitavou) najdeme všechny tři výše uvedené způsoby včelaření. Vloni na podzim bylo v naší republice registrováno přibližně 800 000 včelstev. Bohužel kvůli nárůstu nemocí a mutací paralyzujících virů, dochází k rozsáhlým úhynům včelstev. Minulou zimu jich přibližně 33% uhynulo.

Pokud by chtěl někdo začít se včelařením, co byste mu poradil? Od kolika let se dá se včelařením začít a je to práce vhodná i pro děti? Jak je finančně náročné začít včelařit?

Začít se dá v podstatě kdykoli, přibližně od šesti, sedmi let jako pomocník zkušenějšího včelaře. Aby děti neodradilo hned zpočátku nějaké to včelí bodnutí, je nutné je vybavit ochrannými pomůckami, včelařskou kuklou nebo kloboukem, rukavicemi a vhodným oblečením. Oficiálním samostatným včelařem, tedy chovatelem včel, se stanete zaevidováním u Českomoravské společnost chovatelů (ČMSCH). Včelařem se může stát i osoba mladší 15- ti let. Včelaření si můžete vyzkoušet už i s jedním úlem a základním vybavením. To se dá pořídit přibližně za 10-12 tisíc, ale když už jste pevně rozhodnuti uspět a pokračovat, tak je lepší pořídit si alespoň 3 úly se včelami. Mezi nutné základní pomůcky patří kuřák, rozpěrák, smetáček a ochranné pomůcky. Hlavní podmínkou pro úspěch je možnost a výběr vhodného umístění úlů. Na rozvoj své činnosti může včelař čerpat různé dotace. O ty však může včelař žádat až po splnění současných dotačních podmínek, což je nyní nejdříve po dvouletém nepřerušovaném včelaření. Může tedy žádat o dotaci až třetím rokem činnosti.

Tady v Bílovicích působil pan docent Rybář a vedl tady včelařský kroužek mládeže (VKM) při základní škole. Před třemi lety zemřel. Shodou okolností můj syn k panu Rybářovi do VKM chodil. Já jsem ho příliš neznal, ale byl to příjemný pán, působil hlavně v Adamově. Nějaké dva roky po jeho smrti kroužek vůbec nefungoval, tak jsem se při nějaké schůzi zeptal, zda by nebylo dobré ho obnovit. A už mě v tom uvrtali! Já jsem to tak trochu předpokládal, ale ještě jsem si nebyl jistý, jestli si na to troufnu. VKM Včelaříci Časnýř vznikl vloni na podzim. Obešli jsme s Mgr. Spoustovou čtvrté a páté třídy na základní škole a fungovat začal oficiálně v říjnu. Schůzky máme prakticky každou středu hned po vyučování. Ze začátku jsme chodili ke včelám na moji včelnici. Také jsme se s dětmi zúčastnili výstavy medů s ochutnávkou, navštívili jsme výrobnu mýdel a předmětů z vosku a také Mendelovo muzeum a jeho včelín. Nyní máme dvě vlastní kroužková včelstva na terase ve stráni školního pozemku. Zdravé jádro kroužku tvoří přibližně 8 dětí, příští rok počítám, že by se mohl někdo další přidat. Při vedení VKM mi velmi pomáhá ČSV. Pořádá pro vedoucí kroužků pravidelná školení, kde si doplňuji vzdělání, aby vedení dětí v kroužku bylo co možná nejkvalifikovanější.

Jaké jsou možnosti pro občany Bílovic, pokud chtějí nakupovat med od zdejších včelařů? Kde nebo jak mohou sehnat kontakty na místní včelaře? A jak rozpoznáme kvalitu medu?

Když chcete mít svého včelaře, tak si na internetu rozkliknete mapavcelaru.cz nebo medodjirky.cz a tam si můžete najít nejbližšího včelaře. Na stránce meddojirky.cz si také najdete mnoho zajímavých informací, např. jak posoudit kvalitu medu, jak se med má rozpouštět, když zkrystalizuje. Krystalizace jako taková vlastně znamená, že je med kvalitní. Každý med krystalizuje, lesní nejpomaleji, řepkový nejrychleji, takže ten se většinou pastuje, tuhostí pak připomíná máslo. Pastovaný med už dále netuhne, krystalizace se tam zastaví již v jejím nástupu. Pastováním neztrácí med nic na své kvalitě. Med by měl být skladován v temnu do přibližně 20°C.

Kdy je nejvhodnější doba na nákup medu?

 První medování bývá v květnu, potom samozřejmě v červnu a červenci. Nejlepší med pro včelaře i pro spotřebitele je ten, který se hned po vytočení prodá. Takže od května koukejte na mapu, zajímejte se, kontaktujte svého včelaře a udělejte si zásobu!

V případě zájmu o lokální med se můžete obrátit například na tyto místní včelaře (kontakty jsou uvedeny s jejich souhlasem):

Jiří Hruška, Bílovice n. Svit., tel.: 737 883662

Jarmila Jiříčková, Babice nad Svitavou 366, tel.: 603159418

Petr Mazáč, Babice nad Svitavou 187, tel. 702 082 189

Děkuji panu Hruškovi za jeho ochotu a čas, které rozhovoru věnoval a přeji mu mnoho elánu a sil nejen do jeho další práce se včelami.

A čtenářům Bílovického zpravodaje přeji sladké léto!

Lenka Šicnerová

bylinkalenka.cz